BalticSeaH2: Euroopa esimese suuremahulise piiriülese vesinikuoru loomine
BalticSeaH2 on suuremahuline vesinikuprojekt Läänemere regioonis, milles on Eesti Vesinikuklaster üks peamistest projektipartneriteks. Lõuna-Soomele ja Eestile keskendunud projekti siht on rajada esimene märkimisväärne piiriülene vesinikuorg Euroopas. Soome ja Eesti vaheline ala on optimaalne asukoht vesinikuturu jaoks. Vajalik infrastruktuur – maagaasitorud, elektrivõrgud ja aktiivne mereliiklus – on Soome lahel juba olemas. Eesmärk on luua Läänemere piirkonnas integreeritud vesinikumajandus, ning edendada CO2 heitkoguste vähendamist ja energiajulgeolekut, ning põhioru tulemusi korratakse projekti teistes Läänemere piirkondades.
BalticSeaH2 kaudu tutvustavad 25 esitlus- ja investeerimisjuhtumit vesiniku erinevaid rakendusi mitmes sektoris, tekitades kokku üle 4 miljardi euro suuruse investeeringu. Projekti lõppedes ulatub puhta vesiniku tootmispotentsiaal 100 000 tonnini aastas, mis võimaldab erinevatel projektiga seotud tööstusharudel vesinikku ja selle derivaate kasutada või müüa.
Koos muljetavaldava 40 partneriga üheksast Läänemere piirkonna riigist koosneva konsortsiumiga, BalticSeaH2 püüab ehitada Euroopas enneolematus ulatuses integreeritud piirkondadevahelist vesinikumajandust. Eestist on esindatud: Eesti Vesinikuklaster, Viru Vesinik, Solarstone, Tallina Linn, PowerUp, Cybernetica, Hendrikson DGE, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, ja Baltic Innovation Agency.
Lisainfot leidub BalticSeaH2 veebilehel.