Eesti Vesinikuklastri uudiskiri – Oktoober 2024

Eesti Vesinikuklastri uudiskiri – Oktoober 2024

Head lugejad!

18.-22. novembril võtab Brüsselis aset Euroopa vesinikunädal, kus Hydrogen Europe, Euroopa Komisjon ja Clean Hydrogen Partnership toovad vesiniku sektori kokku ühte kohta, kus toimuvad konverentsid, näitused ja tekivad suurepärased võrgustike loomise võimalused. Euroopa tasemel toimuvad praegu sektoris olulised arengud nagu näiteks vesinikupanga teise oksjoni käivitamine detsembri alguses ja vähese CO2 sisaldusega vesiniku eelnõu konsultatsiooni põhjal lõpliku teksti koostamise protsess. Vesinikuklaster on ka Brüsselis kohal ja kui soovite seal vesinikuteemal suhelda, siis andke endast märku!

Kui olete huvitatud vesinikust, soovite kaasa lüüa klastri tegevustes, või saata tagasisidet, ootan teilt kirju aadressile steven.sepp@vesinikuklaster.ee.

Soojalt tervitades,

image003.jpg

Steven Sepp, Eesti Vesinikuklastri arendusjuht

 

Vesinikupanga esimese oksjoni võitjad allkirjastasid toetuslepingud

Aprilli lõpus valiti Innovatsioonifondi vesiniku pilootoksjonil (IF23 Auction) ELi rahalise toetuse saamiseks seitse Euroopa projekti ning kuus projekti nendest on nüüd allkirjastanud vastavad toetuslepingud. Toetus on määratud tootmis- ja tarbimishinna vahede vähendamiseks ja kogusumma ulatub 695 miljoni euroni, kuigi toetusemäär vesiniku kilogrammi kohta oli märkimisväärselt madal (€0.37 – 0.48/kg H2) Edukad projektid asuvad Soomes (eNRG Lahti), Norras (Skiga), Hispaanias (Hysencia ja Catalina) ja Portugalis (Grey2green II ja MP2X).

Teise oksjoni tingimused on ka avaldatud ning 1,2 MEUR eelarvega peavad taotlejad arvestama 4 eurot kilogrammi vesiniku kohta hinnalaega, viieaastase tähtajaga projekti käivitamiseks ning kahe ja poole aastase tähtajaga lõpliku investeerimisotsuse tegemiseks. Samuti on lisandunud uus kriteerium, mille järgi tohivad projektid kasutada projekti mahust maksimaalselt 25% Hiina elektrolüüsereid. Plaanide järgi käivitub oksjon detsembris.

 

Komisjon viis läbi vähese CO2 sisaldusega H2 eelnõu konsultatsiooni

Euroopa Komisjon kuulutas välja 4-nädalase konsultatsiooni delegeeritud õigusakti eelnõu kohta, mis selgitab vähese süsinikdioksiidiheitega vesiniku ja kütuste heitkoguste vähendamise hindamise metoodikat. Teksti eelnõu täiendab RFNBO vesiniku kohta juba kehtivaid eeskirju ning on kooskõlas nende kütuste kasvuhoonegaaside koguheite hindamise metoodikaga. Konsultatsiooni periood lõppes 25. oktoobril ning tagasisidet kasutatakse komisjoni aruteludes lõpliku teksti koostamiseks.

ELi vesiniku ja gaasi dekarboniseerimist käsitlevad õigusaktid, mis avaldati 2024. aasta juulis ja kehtivad alates 2024. aasta augustist, nõuavad, et komisjon defineeriks madala süsinikusisaldusega vesiniku metoodika 12 kuu jooksul. EL-i liikmesriikidel on aega 2026. aasta augustini need reeglid siseriiklikkustesse õigusraamistikke kehtestada.

 

Saksamaa nõuab ELilt vesinikualaste eeskirjade leevendamist

Lekitatud kirjast Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simsonile selgus, et Saksamaa kliimaminister kutsub ELi üles viivitama rohelise vesiniku täiendavuse ja tunnipõhise sobitamise reeglitega, hoiatades, et need võivad aeglustada vesinikuturu kasvu. Kirjas on välja toodud, et ELi mittebioloogilise päritoluga taastuvkütuste (RFNBO) delegeeritud õigusaktide kriteeriumid suurendavad rohevesiniku hinda ligikaudu 2,4 euro/kg võrra.

“Väga oluline oleks võimalikult kiiresti pikendada delegeeritud õigusaktis sätestatud täiendavuse (additionality) järkjärgulist kehtestamise perioodi 2035. aastani. Lisaks tuleks ajalise korrelatsioonikriteeriumi kasutuselevõttu pikendada 31. detsembrini 2030.“ – Robert Habeck, Saksamaa asekantsler ja föderaalne majandus- ja kliimaminister

 

Veel huvitavat vesinikumaailmast…

26 Euroopa vesiniku projekti saavad ELi innovatsioonifondist toetust

Mõne kuu jooksul alustab Utilitas Väos rohevesiniku tootmist

Uniper sõlmis hüdroenergia PPA rohevesiniku tootmise jaoks

Saksamaa kiitis heaks vesinikutorustiku põhivõrgu

Fraunhoferi uuring analüüsis merealadel vesiniku tootmise majanduslikke mõjusid

BalticSeaH2 projekt avaldas Septembri uudiskirja

Lhyfe arendab vesinikuplaane Rootsis

Raport: IEA Ülemaailmne vesinikuülevaade 2024

Kuula: 2030. aastaks peaks tootma 200 korda rohkem vesinikuseadmeid kui praegu

 

Kasulikud infoallikad:

Mission Hydrogen        – Iganädalased tasuta vesinikuteemalised vebinarid

Hydrogen Europe         – Euroopa vesinikuühingu infoportaal

H2 View                          – Globaalne vesiniku info- ja uudiste portaal

Mission Innovation      – Vesinikuorgude infoportaal

BalticSeaH2                  – Vesinikuoru koduleht

__________________

Steven Sepp

Eesti Vesinikuklaster

+37255943550

Kui te ei soovi edaspidi saada e-maile vesinikuklastrilt, siis andke märku ja me eemaldame teid meilistist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email
Facebook
LinkedIn